Kofila

KOFILA

Kofila v limitované designové edici

Zažij svou oblíbenou tyčinku letos jinak!

Kofila je s námi už od r. 1923. Tehdy ještě neznámý umělec Zdenek Rykr vytvořil její žlutý obal s mouřenínem popíjejícím šálek kávy, který se pro Kofilu stal naprosto ikonickým.

Lahodná kombinace jemné kávové náplně v křehké čokoládě inspirovala i dnešní mladé umělce, kteří vytvořili limitovanou kolekci obalů. Kofila se tak na krátký čas převlékne do unikátní designové kolekce.

Limitovaná edice obalů vzešla z loňské soutěže, do které se přihlásilo přes 400 úžasných designů. Z těch odborná porota v čele s Alešem Najbrtem a Ivou Knobloch vybrala ty nejlepší. Jak to celé probíhalo můžete zjistit zde:

Kdo jsou tvůrci vítězných designů?

Přečtěte si níže o čtyřech vybraných talentovaných graficích, jejichž návrhy ozdobí obchody po celé České republice i Slovensku.

Tvůrci vítězných designů Kofila

Originální kávová chuť a obrázek mouřenína na typicky žlutém obalu nás provází celé generace. KOFILA spatřila světlo světa poprvé v roce 1923 a dodnes jejímu mystickému kouzlu a tradiční chuti podléhají tisíce lidí v České republice a na Slovensku.

Specifická kombinace kávy a čokolády láká k ochutnání a zaručuje opravdu vytříbený chuťový zážitek, probouzí smysly a nechává prostor pro inspiraci. Vychutnejte si ji, kdykoliv potřebujete povzbudit nebo se naopak na chvíli zastavit. Stejně jako s šálkem poctivé kávy.

Historie Kofily
...

...

RUČNĚ KRESLENÁ KOFILA

Kateřina Kynclová (*1990) vystudovala obor ilustrace a grafika (se specializací na knižní vazbu) na Ústavu umění a designu Západočeské univerzity v Plzni a následně tentýž obor v navazujícím magisterském programu na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze. Dosud spolupracovala s řadou časopisů jako autorka obálek a ilustrací (např. Redway, Čilichili, Hrana, Raketa), tvořila ilustrace pro blogy jako eskamotérka.cz či pruvodci.cuketka.cz a navrhla například i tapetu pro kavárnu Místo v bubenečské ulici 12 na Praze 6 či potisky porcelánu pro porcelánku Adekor. Již čtvrtým rokem se zabývá také ilustracemi pro videohru Dark Train.

 

Ráda se toulá po bazarech a antikách, kde hledá staré ilustrované knihy, karty či třeba nádobí. Ráda se nechává inspirovat starožitnými předměty: oceňuje na nich kvalitu materiálů i estetické vzezření. Jejím momentálně největším snem je ilustrovat knihu pro děti.  

 

Její návrh obalu pro Kofilu má název „Ručně kreslená Kofila“, což přesně vystihuje techniku, kterou pro svůj návrh zvolila: rozhodla se vytvořit celý návrh ručně, tak jak se to kdysi dělávalo. V jejím návrhu je zachována postava mouřenína, ze kterého však ponechala pouze hlavu. Místo vyplazeného jazyka autorka napsala název tyčinky Kofila. Ke kávě odkazuje šálek v levé části obalu a kávová zrna použitá na tapetě v pozadí.

...

...

KÁVOČOKO

Markéta Michálková (*1984) studovala v Barceloně obor ilustrace na Escola Massana, a poté obor audiovizuální komunikace na Universitat Pompeu Fabra. Věnuje se výrobě dekorací do loutkových animovaných filmů (Malá z rybárny, Malý Pán, Lajka, Vánoční balada), loutkových animovaných reklam i hraných filmů. Jako ilustrátorka spolupracovala s několika časopisy jako Feuilleton nebo La Cucina Italiana a vytvořila například ilustrace Sešitu malého zahradníka k projektu „Záhony pro školky“.


Inspirovat jí může třeba útržek rozhovoru zaslechnutý v tramvaji, nebo podivný obrázek zahlédnutý v bazaru. Nejvíc inspirace však obvykle nachází na cestách a u dětí. Právě cestování je její největší koníček a víc než velkým životním uspěchům přikládá pozornost drobným každodením radostem.

 

Název jejího návrhu obalu pro Kofilu je jednoduše „Kávočoko“. Návrh byl vytvořen ručně a použití vzoru odkazuje na tradici položenou Zdenkem Rykrem. Vzor je tvořen kávovými zrny a čtverci, které jsou tvarově typické pro tyčinku Kofila. Autorka použila žlutou, modrou a červenou jakožto barvy, které jsou s Kofilou neodmyslitelně spjaty.

...

...

MOUŘENÍN SERVÍRUJE
Lukáš Tomek
(*1988) tvoří pod názvem Tomski&Polanski. Vystudoval obor animace na Univerzitě Tomáše Bati ve Zlíně. Profesně i životně jej hodně ovlivnila stáž v Rovaniemi v Laponsku. V roce 2013 založil spolu s Ilonou Polanskou studio ilustrace Tomski&Polanski, ve kterém oba pracují. Věnuje se malbě a kresbě na plátno, práci s photoshopem a digitální ilustraci všeho druhu. Ilustrace a design je nejen jeho prací, ale zároveň i největším koníčkem.

 

Inspiraci nachází v pozorování každodenního života, v literatuře a hudbě, ale třeba i v józe či ájurvédě. Má slabost pro reklamní ilustraci a grafiku 30. let, konkrétně plakáty a ilustrace na etiketách krabiček od sirek. 

 

Jeho návrh obalu pro Kofilu „Mouřenín servíruje“ byl ovlivněn právě autorovou zálibou v reklamní ilustraci a grafice 30. let, a to v barevnosti, tak ostrými hranami barevnými přechody a opakujícími se vzory. Pro Kofilu typický mouřenín servíruje na podnose Kofilu v prostředí orientální kavárny.

...

...

KOFILA EXKLUZIVNÍ

Ján Vajsábel (*1973) vystudoval Střední průmyslovou školu dopravní v Bratislavě a následně absolvoval pomaturitní studium astronomie v Hurbanově. Tvoří pod názvem Wajcko a věnuje se především signmakingu a grafickému designu. Vedle těchto oblastí si ale rád najde čas také pro malbu, většinou přírodních motivů. Při práci rád kombinuje různé prvky a techniky.

 

Inspiraci nachází v procházkách v přírodě, kam často chodí se svými dětmi. Baví ho sledovat aktuální dění ve světě designu a práci současných světových grafiků, ilustrátorů, výtvarníků a fotografů. Vytvořil např. etiketu na víno Ratuzky, ilustroval obálku knihy Petera Pavlace Hry, pravidelně pro několik obchodů realizuje originální polepy výkladů a připravuje vlastní projekt velké dětské skládačky. Výtvarně se podílel se také na videoklipu kapely Brajgel. Zajímá se o astronomii a mezi jeho koníčky patří mj. domácí výroba klobás.

 

Jeho návrh obalu s názvem „Kofila exkluzivní“ se inspiruje dobovou grafikou ve stylu artdeco. Zlaté a modrofialové lomené plochy hází odlesky a vytváří luxusní dojem. Zprava vše pozoruje mouřenín se šálkem kouřící kávy v ruce.

...

...

KOFILA ORIGINAL 35 G 

(Standardní portfolio)

Neotřelá kombinace krémové kávové náplně v mléčné čokoládě ohromuje svou mystickou chutí už od roku 1923. Vychutnejte si i vy tyčinku, která probudí vaše smysly a otevře vám prostor pro inspiraci.

...

...

KOFILA LATTE 34 G 

(Standardní portfolio)

Od roku 2013 si můžete svou oblíbenou tyčinku vychutnávat také v nové příchuti. KOFILA Latte v sobě ukrývá sametovou krémovou náplň s kousky rozpustné kávy.  Povzbuzující jako šálek pravého espressa s našlehanou mléčnou pěnou a přitom tak nevšední, jako je KOFILA odjakživa.   

...

...

KOFILA ESPRESSO 35 G 

(Limitovaná edice)

Užijte si chuť intenzivní kávové náplně v hořké čokoládě s limitovanou edicí Kofila Espresso.

Recepty s Kofilou

Kofilové řezy
Do 1 hodiny
Složité
Kávové rohlíčky
Do 1 hodiny
Snadné
Více receptů

text1

Položky označené * jsou povinné.